Qasje, Revista Telematike "Pėrqasje..."


Category: General
Posted by: arturnura
Nga Gjergj Zefi

Po lexoj ne facebook ca opinione tė disa pėrsonave me prirje islamike qė po proklamojnė njė deklaratė tė Papa Franēeskos , nėpėrmjet sė cilės duan tė justifikojnė sulmin ndaj Charlie Hebdo.

Ata po shkojnė deri atje sa duan tė linēojnė edhe njė emėr publik nė Shqipėri , ish deputetin Gilman Bakalli , i cili guximshėm ka publikuar njė opinion , tė cilin jopublikisht e ndajnė mė se 80 % tė shqiptarėve , pavarėsisht pėrkatėsisė fetare.

Kėto “opinionbėrės” qė jo rrallė pushtojnė edhe ekranet e televizioneve nė Shqipėri, kėrkojnė tė fshihen pas deklaratave religjoze tė Vatikanit qė megjithese nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me mentalitetin terrorist nuk mund tė klasifikohen si etalon i lirisė. Unė jam katolik , por Je suis Charlie, pa mu bėrė vonė nėse kjo i pėlqen ose jo papės sė Romės.

Terrorizmi nuk ėshtė fe , ama vokacionet fetare qė rrjedhin nga injoranca , nga mėnyra e jetesės , nga dogmat kanunore e inspirojnė terrorizmin , dhunėn dhe krimin.
Unė rreshtohem me Gilman Bakallin , jo pėr arėsye fetare(tradicionalisht ndajmė fe tė ndryshme ) por pėr arėsye idesh dhe botkuptimesh , pėr qėndrim ndaj lirisė .E nėse feja ėshtė botėkuptim, pėrveē se qėndrim ndaj zotit dhe profetėve, unė jam nė njė fe me Gilmanin dhe nuk kam asgjė tė pėrbashkėt me atė “katolikun” e malėsive qė vret vėllain pėr njė gardh. Liria dhe qytetrimi janė mbi fetė , ato janė atribut i Zotit vetė.
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Aurel Plasari
Kjo qasje nuk “pėrbėn lajm”. Pėrbėn thjesht njė pėrshtypje qė ēon nė keqinterpretim. Jo se patosi nacionalist nuk ėshtė i bukur nė vetvete, por kėtu nuk hyn. Tė gjitha bibliotekat kombėtare funksionojnė nė bazė tė legjislacioneve shtetėrore. Po kėshtu edhe institucione tė tjera tė rėndėsishme qė quhen kombėtare. Pėr shembull Banka Kombėtare e Shqipėrisė etj. Emėrtimi “Nacional” (kombėtar) nė shumė institucione tė vjetra dhe tė reja Euro-perėndimore nėnkupton pikėrisht bazėn shtetėrore tė tyre, funksionimin mbi legjislacionin e shtetit pėrkatės.

» Leggi / Lexo

Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura
Category: General
Posted by: arturnura